6493 Sayılı Kanun ve İstihdam Sorunu

Son günlerde Fintech sektörünün kendi içinde tartıştığı bir konu haline gelen istihdam sorunu hakkında toplantılar ve çalıştaylar yapılmaya başlandı, 6493'e bağlı olan kurum sayısındaki artış, beraberinde oldukça dikkat çekici bir personel istihdam etme sürecini de başlatmış oldu.

Sektörün önde gelen firmalarının bugüne kadarki bakış açısı genellikle  Operasyon ve Ürün Müdürlerini bankalardan, BT çalışanlarını ise bankalara hizmet vermekte olan kurumlardan transfer etmekti. Ancak döviz kurlarındaki artışlardan dolayı deneyimli ve bilgili BT personellerinin çok büyük bir kısmı yurt dışındaki firmalarda döviz ile maaş alacakları pozisyonlara transfer oldular. Fintech sektörü için arz-talep dengesinin çok büyük bir hızla bozulduğu kırılgan bir dönem yaşamamızın asıl sebebi de aslında döviz artışı ve sektörün büyüyüp istihdam ihtiyacının artmasıdır.

Sektördeki arz / talep dengesi bozulmasının sadece BT tarafında olmadığını da belirtmek gerek. Yetişmiş personel sayısının az olması aslında Ürün Sorumlusu ve Satış & İş Geliştirme pozisyonlarında da arz kısmını krize sokmuş durumda. Yetişmiş personellerin sayısı maalesef kurulan kuruluş sayısına yetişemiyor, deneyimli personellerin istedikleri ücretin yukarı çıkmasına sebep oluyor. 

Sektörün bir an önce yeni mezun personelleri istihdam edip yetiştirmesi ve arz & talep dengesini oturtması gerektiğini düşünüyoruz. 80 milyonluk bir ülkede istihdam sorunu yaşanmasının önüne geçme yolunun 'insana yatırım' olduğu gerçeğinin  farkına varılması gerekmektedir.