Türkiye’de Mobil Ödeme

Çevrimiçi “Online” Ödemeler

Çok sayıda alternatifi aynı anda inceliyor, zaman ve mekân baskısı yaşamıyor, aldığımız ürünü taşımıyor ve istediğimiz ödeme yöntemini tercih ediyoruz.

Geçiriyor olduğumuz Pandemi sürecinin de etkisi ile çevrimiçi “online” alışveriş modeli geleneksel “yüz yüze” alışveriş modeline göre ciddi bir alternatif haline geldi.

Üstelik çevrimiçi alışveriş modelinin zaman ve mekân kısıtlılığını ortadan kaldırması, tüm seçeneklere aynı anda ulaşabilme imkânı vermesi, farklı teslimat seçeneklerini tercih edebilme seçeneği sunması da kullanıcıların kolaylıkla bu alternatife adapte olabilmesini sağladı. Üretici gözünden bakıldığı zaman ise; azalan tesis ve personel maliyetleri, kullanıcıların çevrimiçi alışveriş modeline kolaylıkla uyum sağlaması çevrimiçi alışveriş modelini “yatırım yapılabilir” olarak karşımıza çıkardı.

Ayrıca yine pandemi sürecinin de etkisi ile, ürünlerin sahiplerine ulaştırılması konusunda kargo ve teslimat şirketlerinin yaptığı yatırımlar sayesinde artan hizmet kalitesi de bu pazarın gelişmesine büyük destek sağladı.

Mobil Ödeme

Mobil Ödeme Nedir?

Mobil ödeme hayatımıza 27 Haziran 2013 tarihinde Resmî Gazete’de yayınlanan Ödeme, Menkul Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun “6493 Sayılı Kanun” ile hayatımıza girmiş çevrimiçi ödeme yaklaşımlarından biridir.

İlgili kanun mobil ödeme yaklaşımını “ Gönderen tarafından ödeme işleminin yapılmasına ilişkin onayın bir bilişim veya elektronik haberleşme cihazı aracılığıyla verildiği ve ödemenin ödeme hizmeti kullanıcısı ile mal veya hizmet sağlayan arasında sadece aracı olarak faaliyet gösteren bir bilişim veya elektronik haberleşme işletmecisine yapıldığı ödeme işlemi” şeklinde özetlemektedir.

Yani kısaca özetlemek gerekirse, çevrimiçi alışverişimizi tamamlamak için mobil ödeme yaklaşımını tercih ediyoruz ve ödemeye onay vermemizin akabinde ödeyeceğimiz tutar GSM operatörü tarafından takip eden cep telefonu faturamıza yansıtılıyor.

Mobil Ödemenin Gelişimini Destekleyen Faktörler Nelerdir?

Mobil ödeme yaklaşımlarının gelişimini destekleyen faktörleri regülatör, servis sağlayıcılar (GSM operatörleri), üye iş yerleri (mal ve hizmet satan firmalar) ve kullanıcılar bakış açısıyla incelemek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Regülatör bakış açısıyla mobil ödeme;

Güvenli ve hızlı bir şekilde ödemelere kolaylık sağlaması, nakitsiz topluma geçiş stratejisini destekler nitelikte olması, kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesine destek olması ve aynı zamanda TCMB regülasyonlarına tabi olması mobil ödemenin regülatör bakış açısıyla da desteklenmesine neden olmaktadır.

 

Servis sağlayıcı (GSM operatörleri) bakış açısıyla mobil ödeme;

Mobil ödeme yaklaşımı GSM operatörlerine hem hizmet portföylerini geliştirme hem de kendi müşterilerine hızlı, kaliteli ve güvenli alışveriş deneyimi sunma imkânı sağlamaktadır. Ayrıca yeni bir satış/gelir kanalı oluşturması nedeniyle de servis sağlayıcılar tarafından desteklenmektedir.

Üye iş yeri bakış açısıyla mobil ödeme;

Mobil ödeme yaygın çevrimiçi ödeme modellerine ek bir satış kanalı oluşturmakta; ödemelerin güvenli ve hızlı bir şekilde tahsil edilmesine imkân sağlamaktadır.

Kullanıcılar bakış açısıyla mobil ödeme;

Mobil ödeme yaklaşımının kullanıcılara sunduğu avantajları; kullanım kolaylığı, güvenlik, izlenebilirlik, kolay kullanım başlıkları altında değerlendirebiliriz.

  • Kullanım kolaylığı: Mobil ödeme yaklaşımının kullanıcılarına sağladığı en önemli avantajlardan biri olarak görülmektedir. Alışverişinizi tamamlamak için “mobil öde” seçeneğini seçmeniz durumunda ödemenizi tamamlamanız saniyeler sürecektir.

 

  • Güvenlik: Çevrimiçi ödemeler yaklaşımlarının önündeki en büyük engel tüketicilerin güvenlik ve dolandırılma kaygıları olarak görülmektedir. Bu tür zararlı faaliyetlerin önüne geçilebilmesi için hem TCMB hem de MASAK tarafında gerekli regülasyonlar yayınlanmıştır.

 

  • İzlenebilirlik: Güvenli, hızlı ve kolay bir şekilde ödemelerin gerçekleşmesine imkân sağlaması ve işlemlerin geriye dönük olarak takip edilmesine olanak sağlaması mobil ödeme yaklaşımını tüketici gözünde cazip kılmaktadır.

 

  • Kolay Kullanım: Cep telefonu kullanım alışkanlığı yakın gelecek için mobil ödeme kullanımının yaygınlaşmasındaki en büyün destekçilerden biri olarak görülmektedir. Ayrıca ödemelerin kolaylıkla yapılabilmesi de mobil ödeme kullanım oranlarını destekleyecek faktörlerdendir.

Mobil Ödeme uygulamamız hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız!